Témata k nedělní a sváteční liturgii

OTČE SVATÝ AŤ VŠICHNI JSOU JEDNO. JAKO TY, OTČE, VE MNĚ A JÁ V TOBĚ, TAK I ONI AŤ JSOU V NÁS - Z BOHOSLUŽBY SLOVA - ČTVRTEK PO 7. NEDĚLI VELIKONOČNÍ 2.6.2022

Velitel posádky v Jeruzalémě chtěl vědět najisto, z čeho židé Pavla obviňují. Dal ho tedy na druhý den vyvést z vězení a přikázal, aby se shromáždili velekněží a celá velerada. Pak dal Pavla dovést dolů a postavit před ně. Pavel věděl, že jedna část patří ke straně saducejské a druhá k farizejské. Proto zvolal k veleradě: „Bratři, já jsem farizeus, syn farizeů! Stojím před soudem kvůli naději ve vzkříšení mrtvých!“ Jak to řekl, farizeové a saduceové se začali mezi sebou přít, a shromáždění se rozštěpilo. Saduceové totiž říkají, že není vzkříšení, ani andělé, ani duchové, kdežto farizeové to všechno vyznávají. A tak se rozpoutal velký křik. Někteří učitelé Zákona z farizejské strany povstali, dali se do hádky a volali: „Neshledáváme na tomto člověku nic zlého! A co když s ním skutečně mluvil duch nebo anděl?“ Když se ta hádka vzmáhala, dostal velitel strach, aby snad Pavla nerozsápali. Proto poručil, aby přišel dolů oddíl vojska, vyrval jim ho a odvedl zase do pevnosti. V noci potom přistoupil k němu Pán a řekl mu: „Neztrácej odvahu! Jako jsi o mně vydával svědectví v Jeruzalémě, tak musíš vydávat svědectví také v Římě.Z  prvního čtení ( Sk 22+23).

Apoštol Pavel je právě ve vězení a tam téměř přišel o život, který mu však zachránil vysoký římský úředník. Ten mu navíc povolil promluvit na svou obhajobu před židovskou veleradou. Pavel využívá teologických sporů mezi farizeji a saduceji a pronáší řeč, s níž nás seznamuje dnešní čtení. Poté byl z vězení osvobozen a následně povzbuzen Pánem za vydání pravdivého svědectví o jeho osobě. 

Z evangelia (17,20-26 )Ježíš pozvedl oči k nebi a modlil se: „Otče svatý, prosím nejen za své učedníky, ale také za ty, kdo pro jejich slovo uvěří ve mne: ať všichni jsou jedno. Jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, tak i oni ať jsou v nás, aby svět uvěřil, že ty jsi mě poslal. A slávu, kterou jsi dal mně, dal jsem já jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno: já v nich a ty ve mně. Tak ať i oni jsou v dokonalé jednotě, aby svět poznal, že ty jsi mě poslal a žes je miloval, jako jsi miloval mne. Otče, chci, aby tam, kde jsem já, byli se mnou i ti, které jsi mi dal, aby viděli mou slávu, kterou jsi mi dal, protože jsi mě miloval už před založením světa. Spravedlivý Otče, svět tě nepoznal, ale já jsem tě poznal a tito moji učedníci poznali, že jsi mě poslal. Dal jsem jim poznat tvé jméno a dám poznat, aby láska, kterou jsi mě miloval, byla v nich a abych byl i já v nich.“

Ve třetí části své „velekněžské modlitby“ mluví Ježíš v širších souvislostech. Nejprve říká svému Otci , za koho a za co se chce modlit, a pak vyjadřuje svá poslední přání a prosí jej o dar jednoty s Otcem ve víře a v lásce pro všechny věřící. Ta se může uskutečňovat prostřednictvím Ježíšova Ducha v srdci věřících.V Kristu pak církev spěje k dokonalé jednotě.

Odkaz  na    liturgické texty  z lekcionáře  k  bohoslužbě slova na  čtvrtek 2.6.2022.  (Níže je uveden jejich základní přehled).

1. čtení: Sk 22,30; 23,6-11

Žalmy: 16,1-2a+5.7-8.9-10.11,  odpověď: Ochraň mě, Bože, neboť se utíkám k tobě.

Evangelium: Jan 17,20-26

Zobrazeno 396×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio