Témata k nedělní a sváteční liturgii

SLOVO PÍSMA KE SLAVNOSTI SV. CYRILA A METODĚJE 5.7.2024 – pátek

V dnešní slavnosti svatých Cyrila a Metoděje zaměříme svou pozornost na Metoděje, kterého v Římě papež Hadrián II. v roce 869 po smrti Cyrila jmenoval biskupem a papežským legátem pro území Moravy a Chorvatské Panonie. Metoděj současně od papeže obdržel souhlas pro zavedení slovanského jazyka do církevního dění. Ke  vzpomínce na něj můžeme vztáhnout dnešní čtení z úryvku knihy proroka Izaiáše.

Čtení z knihy proroka Izaiáše. Duch Páně, duch Hospodinův, je nade mnou, protože mě Hospodin pomazal, poslal mě zvěstovat radostnou zprávu pokorným, obvázat ty, jimž puká srdce, oznámit zajatým propuštění, svobodu uvězněným, hlásat Hospodinovo milostivé léto a den pomsty našeho Boha, potěšit všechny soužené, zarmoucené na Siónu obveselit, dát jim věnec místo popela, olej radosti místo smutku, šat jásotu místo malomyslnosti. (1. čtení: Iz 61,1-3a).

Ze druhého čtení  (2 Kor 4,1-2.5-7): Čtení z druhého listu svatého apoštola Pavla Korinťanům. Bratři! Když jsme pověřeni službou, nenecháváme se ovládnout malomyslností, protože nám Bůh milosrdně pomáhá. Nepoužíváme nečestných úskoků, nepočínáme si chytrácky ani nefalšujeme Boží slovo. Ale hlásáme pravdu naprosto otevřeně, a tak se doporučujeme lidskému úsudku před Bohem. Vždyť přece nehlásáme sebe, ale kážeme, že Ježíš Kristus je Pán, my však, že jsme vaši služebníci kvůli Ježíši. Neboť Bůh, který řekl: `Ať ze tmy zazáří světlo!', zazářil i v našem srdci, aby osvítil lidi poznáním Boží velebnosti, která je na Kristově tváři. Poklad víry máme v nádobě hliněné. To proto, aby se ta nesmírná moc připisovala Bohu, a ne nám.

Svatý Metoděj po návratu z Říma, kam byl spolu s bratrem povolán papežem, aby úspěšně tam obhájili  své tříleté  misionářské působení, pokračoval na Moravě jako papežem jmenovaný  arcibiskup panonský a moravský v misijním díle mezi Slovany. Hlásal lidu evangelium srozumitelným jazykem  a uskutečňoval výzvy  apoštola Pavla, o nichž uslyšíme při čtení z jeho listu psané Korinťanům.

Evangelium (Lk 10,1-9):   Slova svatého evangelia podle Lukáše. Pán ustanovil ještě jiných dvaasedmdesát učedníků, poslal je před sebou po dvou do všech měst a míst, kam chtěl sám přijít, a řekl jim: „Žeň je sice hojná, ale dělníků málo. Proste proto Pána žně, aby poslal dělníky na svou žeň. Jděte! Posílám vás jako ovce mezi vlky. Nenoste měšec, ani mošnu, ani opánky. S nikým se cestou nepozdravujte. Když někde vejdete do domu, napřed řekněte: 'Pokoj tomuto domu!' Bude-li tam člověk hodný pokoje, spočine na něm váš pokoj, jinak se vrátí k vám. V tom domě zůstaňte a jezte a pijte, co vám dají, protože dělník má právo na svou mzdu. Nepřecházejte z domu do domu! Když přijdete do některého města a přijmou vás tam, jezte, co vám předloží, uzdravujte tamější nemocné a říkejte jim: `Přiblížilo se k vám Boží království!'

Vytvoření církevní samostatnosti  oblasti Velké Moravy jako základu její politické nezávislosti, bylo v protikladu s mocenskými zájmy franské říše. Morava byla vojensky okupována. Metoděj  byl souzen a téměř tři roky vězněn. Stal se důstojným nástupcem těch učedníků, které Pán podle dnešního  Lukášova evangelia ustanovil, aby šířili učení Krista.

Odkaz  na  liturgické  texty  z lekcionáře  k  bohoslužbě  slova   KE SLAVNOSTI  SV. CYRILA A  METODĚJE  5.7.2024.

1. čtení: 61,1-3a

Mezizpěv – Žl.117,1.2  Odpověď: Jděte do celého světa a hlásejte evangelium.

2. čtení: 2 Kor 4,1-2.5-7

Evangelium: Lk 10,1-9

Podle projektu ČBK „UČÍCÍ SE CÍRKEV“ : viz odkaz  na vypracované TÉMA 300 „SV. METODĚJ ARCIBISKUPEM “ ke Slavnosti sv. Cyrila, mnicha, a Metoděje, biskupa, patronů Evropy, hlavních patronů Moravy 5.7.2024.

 

Zobrazeno 28×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio